Jak połączyć się z Wi-Fi bez hasła WiFi

W dzisiejszym świecie zdecydowana większość sieci Wi-Fi jest chroniona hasłem. Nawet publiczne Wi-Fi zaczęło być kontrolowane. Wiele miejsc, które odwiedzasz, ma hasło umieszczone w budynku, aby zapobiec złodziejom przepustowości z zewnątrz i zaszyfrować transmisje danych wewnątrz. Dla dodatkowej wygody, producenci stworzyli kilka sposobów, aby użytkownik gościnny mógł dostać się do sieci bez znajomości hasła, ale nie jest to tak proste, jak myślisz. W tym artykule zobaczysz kilka metod łączenia się z Wi-Fi bez hasła.

Należy jednak pamiętać, że uzyskanie dostępu do czyjejś sieci Wi-Fi bez pozwolenia narusza dobre maniery (i całkiem możliwe, że prawo). Upewnij się, że masz zgodę właściciela sieci przed użyciem którejkolwiek z poniższych metod. W przypadku placówek publicznych zgoda znajduje się na plakatach i znakach.

Mając na uwadze poprzednie stwierdzenie, istnieją dwa protokoły bezprzewodowe używane w sieciach Wi-Fi, w których można łączyć się bez hasła, a jeden z nich stał się przestarzały.

Wi-Fi Protected Setup (WPS) to przestarzała metoda, która działa tylko na starszych urządzeniach. WPS został zastąpiony przez Device Provisioning Protocol (DPP), zwany również Wi-Fi Easy Connect™, i został wydany w 2018 roku przez Wi-Fi Alliance.

Nie martw się jednak. Nowe urządzenia mogą nadal łączyć się przy użyciu identyfikatora SSID i hasła, jeśli jest to preferowane. Po prostu połączenia WPS są przestarzałe.

Podczas gdy DPP/Wi-Fi Easy Connect™ zastąpiło WPS, nadal możesz mieć urządzenia obsługujące WPS, dlatego ten artykuł zachowuje tę zawartość w celach informacyjnych. Niezależnie od tego, DPP jest bezpieczniejszy i zmienia rzeczy dotyczące haseł. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Korzystanie z DPP/Wi-Fi Easy Connect™ do łączenia się z routerami bez hasła

Android 10 i nowsze zastąpiły WPS połączeniami zabezpieczającymi DPP, które zapewniają szczelniejszą transmisję danych i umożliwiają łatwiejsze łączenie urządzeń z sieciami i routerami bez konieczności podawania hasła. Dziś możesz znać ten typ połączenia jako "Wi-Fi Easy Connect™," który wykorzystuje łączność DPP zamiast WPS.

DPP/Wi-Fi Easy Connect™ Cechy:

 • Połączenie wykorzystuje zabezpieczenia WPA3, ale nadal obsługuje WPA2.
 • DPP pomaga urządzeniom Wi-Fi łączyć się z routerem bez użycia identyfikatora SSID i hasła.
 • Protokół umożliwia urządzeniom szybkie dołączanie do sieci Wi-Fi (z routerem lub bez routera przy użyciu urządzenia do zarządzania połączeniami) bez konieczności podawania identyfikatora SSID i hasła.
 • Protokół wykorzystuje tagi NFC, kody QR, Bluetooth LE i czytelne dla człowieka ciągi znaków (stara dobra kombinacja SSID/hasło) w celu uzyskania dostępu do sieci, urządzenia i Internetu.

DPP/Wi-Fi Easy Connect™ jest stosunkowo nową technologią, a deweloperzy uczą się integrować protokół i jego funkcje ze swoimi urządzeniami i aplikacjami. Google było pierwszą firmą, która zainicjowała ten protokół w swojej wersji Androida 10. Dlatego nie znajdziesz zbyt wielu informacji w Internecie, ponieważ większość urządzeń i aplikacji nie wdrożyła jeszcze funkcji DPP.

Aby lepiej zrozumieć tę technologię, należy podłączyć smartfon do routera, a następnie używać telefonu jako konfiguratora, który łączy inne urządzenia z siecią. Następnie wszystkie podłączone urządzenia łączą się z routerem i uzyskują dostęp do Internetu oraz bezprzewodowej sieci lokalnej (WLAN). Telefon staje się asystentem łączącym urządzenia z siecią, a konfiguratorem może zostać więcej niż jedno urządzenie.

Konfigurowanie urządzenia z systemem Android 10+ jako konfiguratora dla DPP/Wi-Fi Easy Connect™

Zanim jakiekolwiek urządzenie będzie mogło korzystać z DPP/Wi-Fi Easy Connect™ Aby połączyć się z routerami bez hasła, musisz mieć konfigurator. Konfigurator już łączy się z siecią Wi-Fi i udostępnia kod QR innym urządzeniom. Po zeskanowaniu kodu QR nowe urządzenie łączy się z tą samą siecią bez konieczności podawania hasła. Po pomyślnym połączeniu to samo nowe urządzenie automatycznie staje się kolejnym konfiguratorem, jeśli obsługuje protokół DPP. Jak wspomniano wcześniej, urządzenie z systemem Android 10 lub nowszym oferuje taką funkcjonalność, podczas gdy iPhone wymaga obecnie aplikacji innej firmy do tworzenia kodów QR.

Uwaga: Starsze urządzenia obsługujące WPS lub Wi-Fi Direct (komunikujące się między sobą za pomocą sieci Wi-Fi) nie może udostępniać Wi-Fi jako konfigurator w protokole DPP. Mogą jednak używać kodu QR na urządzeniach DPP do łączenia się bez hasła. Wystarczy zainstalować aplikację skanera kodów QR Wi-Fi innej firmy.

Aby uzyskać dostęp do Easy Connect Opcja udostępniania Wi-Fi w systemie Android 10+, wykonaj następujące czynności:

 1. Otwórz "Ustawienia" i wybierz "Sieć & Urządzenia."
 2. Stuknij w "Wi-Fi" z opcji.
 3. Wybierz podłączony identyfikator SSID lub dotknij przycisku "Ikona ustawień" znajdujący się obok.
 4. Stuknij ikonę "Zaawansowane menu rozwijane."
 5. Wybierz ikonę "Udostępnij ikonę" u góry, poniżej statusu połączenia Wi-Fi.
 6. Na ekranie pojawi się kod QR gotowy do zeskanowania przez inne urządzenia.

Korzystanie z DPP/Wi-Fi Connect bez konieczności podawania hasła routera.

Teraz, gdy masz urządzenie, które udostępnia kod QR do łączenia innych urządzeń z siecią Wi-Fi, wszystko, co musisz zrobić, to zeskanować kod, aby dołączyć bez hasła. Każdy telefon lub tablet ma inne metody skanowania kodu QR Wi-Fi. Podzielmy to na kilka z nich.

Połącz z Wi-Fi bez hasła w systemie Android 10 i nowszych

 1. Przejdź do "Ustawienia."
 2. Wybierz "Sieć & Internet."
 3. Wybierz "Wi-Fi."
 4. Przewiń do dołu (jeśli lista SSID jest długa) i dotknij przycisku "Ikona skanowania QR" po prawej stronie ekranu "Dodaj sieć" wiersz.
 5. Pojawi się skaner kodów QR. Zeskanuj wydrukowany kod QR lub kod cyfrowy w podłączonym urządzeniu, jeśli używasz telefonu jako konfiguratora. Możesz zeskanować dowolne urządzenie posiadające kod QR Wi-Fi.

Łączenie się z siecią Wi-Fi bez hasła w systemie Android 9 i starszym za pomocą DPP/Easy Connect

 1. Otwórz aplikację "Sklep Play" i wyszukaj "kod qr wi-fi."
 2. Zainstaluj wybraną aplikację QR z listy. W tym przykładzie wybraliśmy "Skaner haseł WiFi QrCode" przez Tech Tool.
 3. Uruchom aplikację, a następnie zeskanuj kod QR Wi-Fi wyświetlany na urządzeniu DPP/Easy Connect. W zależności od aplikacji i systemu operacyjnego Android, przed połączeniem z siecią może pojawić się monit o połączenie.
 4. Pojawi się ekran wyświetlający stan połączenia.

Łączenie z Wi-Fi bez hasła na iOS/iPhone

 1. Otwórz domyślną "Aparat" aplikacja.
 2. Najedź telefonem iPhone na ikonę "Kod QR Wi-Fi" wyświetlany na konfiguratorze (urządzenie DPP/Easy Connect).
 3. Stuknij w "Dołącz do sieci [SSID]" gdy pojawi się na ekranie kamery.

Łączenie się z Wi-Fi bez hasła na tabletach Fire HD

 1. Otwórz aplikację Amazon "Appstore" i wyszukać "wifi qr code."
 2. Zainstaluj wybraną aplikację Amazon QR z listy. W tym przykładzie wybraliśmy "Czytnik kodów QR" przez Jigs Utility.
 3. Uruchom aplikację, a następnie zeskanuj kod QR Wi-Fi, który pojawi się na urządzeniu DPP/Easy Connect.
 4. Pojawi się ekran pokazujący stan połączenia Wi-Fi. Możesz go zamknąć.

Po wykonaniu powyższych kroków dla odpowiedniego systemu, urządzenie zajmie się resztą – bez haseł i listy SSID do przeglądania. Masz teraz połączenie z siecią i ewentualnie z Internetem, jeśli jest obecny. Wszelkie inne telefony lub tablety, które skanują kod QR, również się łączą, o ile obsługują co najmniej WPA2. Ponadto każde urządzenie Easy Connect połączone z siecią Wi-Fi może udostępniać innym wygodny kod QR.


Podsumowując, znasz teraz podstawowe metody łączenia się z Wi-Fi bez hasła i wiesz, że WPS to już historia. Połączenia WPS są ogólnie akceptowalne dla starszych urządzeń, ale nowszy protokół DPP jest najlepszy, jeśli mają one obsługę WPA2. DPP wymaga, aby router i wszystkie urządzenia obsługiwały WPA2 (dla starszych urządzeń) lub WPA3. Android przełączył się na DPP/Wi-Fi Easy Connect™ począwszy od Androida 10. Apple nigdy nie obsługiwało WPS, podczas gdy Android tak, ale iOS również nie ma funkcji udostępniania kodu QR Easy Connect. Jeśli chodzi o tablety Amazon Fire, nie korzystają one z Easy Connect, podobnie jak Apple. Na takich urządzeniach należy zainstalować skaner kodów QR Wi-Fi innej firmy.

Jeśli całe to mumbo jumbo wydaje się mylące, pamiętaj, że protokół DPP zastąpił WPS. Dawne czasy podłączania urządzeń do routera lub punktu dostępowego (AP) bezpośrednio bez hasła za pomocą WPS zostały zastąpione przez umożliwienie innym urządzeniom wykonania tej pracy. Urządzenie obsługujące DPP może udostępniać Wi-Fi bez hasła routera lub punktu dostępowego innym urządzeniom, nawet tym starszym z obsługą szyfrowania WPA2.

Używanie WPS do łączenia się bez hasła

WPS to skrót od Wi-Fi Protected Setup. WPS to starsza technologia, która działa w sieciach wykorzystujących protokół bezpieczeństwa WPA Personal lub WPA2 Personal. Jak omówiono w następnej sekcji, WPS został zastąpiony przez DPP (Device Provisioning Protocol).

WPS oznacza, że jeśli router Wi-Fi znajduje się w miejscu fizycznie dostępnym dla gości, mogą oni utworzyć połączenie sieciowe z routerem, naciskając przycisk na urządzeniu, zamiast wprowadzać hasło. Zasadniczo nie miałeś dostępu do routerów w miejscach publicznych, ale MOŻESZ używać WPS w otoczeniu mieszkalnym, zakładając, że najemca lub właściciel domu ci na to pozwoli "dotyk" ich router.

WPS był powszechną metodą łączenia użytkowników-gości w środowisku domowym lub małym biurze. Ponieważ osoby spoza budynku lub w zestawie pomieszczeń nie miały fizycznego dostępu do routera, nie miały możliwości potajemnego kradzieży usługi Wi-Fi. Tylko osoby, które zaprosiłeś, mogły dostać się do Twojej sieci Wi-Fi bez hasła. O wiele łatwiej jest dotknąć przycisku na panelu sterowania routera niż wprowadzić 16-cyfrowy losowy kod bezpieczeństwa na małej klawiaturze smartfona.

Korzystanie z WPS jest bardzo proste. Ogólnie rzecz biorąc, wszystko, co musisz zrobić, to upewnić się, że masz prawidłowe ustawienia na smartfonie (Android 9 lub wcześniejszy) lub innym urządzeniu gościnnym i upewnić się, że masz fizyczny dostęp do routera. Oto jak to zrobić.

Uwaga: Dokładne kroki mogą się nieznacznie różnić w zależności od systemu operacyjnego i wersji.

Używanie WPS zamiast hasła

 1. Uruchom aplikację "Ustawienia" aplikacja z ekranu głównego.
 2. Przejdź do opcji "Ustawienia sieci i Internetu" sekcja.
 3. Stuknij w "Wi-Fi."
 4. Wybierz "Dodatkowe ustawienia."
 5. Stuknij przycisk "Połącz przez WPS" opcję.
 6. Następnie powinno otworzyć się okno dialogowe z informacją o naciśnięciu przycisku "Przycisk WPS" na routerze.
 7. Masz na to około 30 sekund, zanim protokół uzgadniania WPS wyłączy się, a następnie będziesz musiał powtórzyć ten krok. Naciśnij opcję "Przycisk WPS" jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś – zwykle jest wyraźnie oznaczony jako "WPS."
 8. Telefon automatycznie połączy się z siecią Wi-Fi i nie trzeba będzie powtarzać tych kroków, chyba że urządzenie zapomni o połączeniu Wi-Fi.

WPS był wygodną i praktyczną metodą łączenia się z siecią Wi-Fi bez hasła. Była ona jednak podatna na włamania do haseł i identyfikatorów SSID, głównie ze strony zhakowanych urządzeń Internetu rzeczy (IoT) i brutalnej siły na PIN. Apple odmówiło obsługi standardu WPS, a Android zrezygnował z tej opcji w aktualizacjach Androida 9. To stwierdzenie oznacza, że nasza nowsza technologia nie będzie miała tej opcji. Oczywiście, część z tego przeczytałeś już powyżej.

Korzystanie z trybu gościa routera bez hasła

Inną opcją połączenia bez hasła Wi-Fi oprócz WPS jest użycie opcji "Gość" Połączenie Wi-Fi. Nowszy protokół DPP nie wymaga opcji gościa. Ten typ różni się od łączenia się z zabezpieczoną siecią jako gość, jak wspomniano wcześniej. A "Gość" sieć, którą być może już znasz, to sieć Wi-Fi, zwykle niezabezpieczona / niezaszyfrowana i nie wymaga hasła do połączenia. Termin "zazwyczaj" został użyty, ponieważ niektóre sieci gościnne są konfigurowane za pomocą haseł, takich jak połączenia szyfrowane. Tylko sygnał nie jest szyfrowany i można go łatwo przechwycić.

Większość placówek publicznych oferujących bezpłatne Wi-Fi zawiera funkcję "Gość" połączenie bez hasła. W zależności od używanej sieci, większość z nich wymaga wyrażenia zgody na warunki, które pojawiają się jako wyskakujące okienko przeglądarki. Po wybraniu opcji "Zgadzam się" lub "Akceptuj," brama otwierająca dostęp do Internetu Wi-Fi.

Wadą sieci dla gości bez hasła są potencjalne limity przepustowości ustalone przez firmę oraz fakt, że połączenie jest niezabezpieczone bez szyfrowania. Prawdopodobnie jest to dobre dla domku na szczycie góry lub drugiego domu na Marsie. Niezależnie od tego, sieci gościnne działają dla każdego typu urządzenia.

Korzystanie z kodu QR w WPS w celu uzyskania dostępu do Wi-Fi bez hasła

Za każdym razem, gdy chcesz uzyskać dostęp do czyjejś sieci Wi-Fi WPS, zawsze możesz użyć kodów QR. Należy pamiętać, że metoda kodów QR jest nieco skomplikowana i wymaga pewnej wiedzy technicznej.

Niektóre routery zawierają kod QR z tyłu lub na spodzie, zazwyczaj w pobliżu identyfikatora SSID i informacji o domyślnym haśle. Ta metoda działa jednak tylko w przypadku fabrycznie ustawionych identyfikatorów SSID i haseł. Co więcej, kod QR na nowszych routerach może być przeznaczony dla DPP / Wi-Fi Easy Connect™ zamiast WPS.

Jeśli użytkownik zmieni nazwę SSID lub hasło w dowolnym momencie, wydrukowany kod QR routera stanie się bezużyteczny. Niezależnie od tej wady, metoda ta jest zwykle używana na smartfonach i tabletach, ponieważ laptopy zwykle nie oferują urządzenia lub aplikacji do skanowania QR.

Wykorzystanie kodu QR routera do uzyskania dostępu do czyjegoś Wi-Fi

 1. Na iPhonie otwórz aplikację aparatu i przejdź do "Ustawienia." Upewnij się, że skanowanie kodów QR jest włączone, a następnie przejdź do kroku 3. Dla użytkowników Androida, przejdź do kroku 2.
 2. W systemie Android pobierz aplikację skanującą kody QR.
 3. Uruchom aplikację kodu QR na Androida lub aplikację aparatu (iPhone/iOS) i zeskanuj kod QR z tyłu routera.
 4. Powinieneś otrzymać baner lub powiadomienie, aby połączyć się z siecią Wi-Fi. Stuknij w SSID Wi-Fi, aby się połączyć.

In:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *