Mobile

Eksperci twierdzą, że USA mogą nie być gotowe na 6G

A 6G concept image with 6G illuminated in blue and silhouettes of people standing around it, waiting..

Zhihong Zhuo / Getty Images

Bezprzewodowy 6G nowej generacji obiecuje zmienić wrażenia z korzystania z telefonu komórkowego, ale niektórzy eksperci twierdzą, że USA nie robią wystarczająco dużo, aby uruchomić technologię. 

Według nowego badania Centrum Nowego Bezpieczeństwa Amerykańskiego (CNAS) Stany Zjednoczone pozostają w tyle za innymi krajami, jeśli chodzi o zachęcanie do nowej generacji technologii komunikacyjnych. Oczekuje się, że 6G zapewni prędkości 1000 razy szybsze niż 5G, obecny standard. 

„Podczas gdy USA mają przewagę w dziedzinie przetwarzania w chmurze na dużą skalę, branża telekomunikacyjna opóźniła się z powodu wysokiego poziomu koncentracji w tym sektorze, Ashish Jain, współzałożyciel PrivateLTEand5G.com, powiedział Lifewire w wywiadzie e-mailowym. 

Powolny start dla szybszych prędkości

W ubiegłym roku administracja Biden zobowiązała się do wydania 2,5 miliarda dolarów na 6G, ale raport CNAS twierdzi, że należy zrobić więcej. Raport mówi, że rząd tworzy długoterminową strategię dla 6G i rozszerza fundusze na badania i rozwój. 

„Technologie 6G przyniosą coś więcej niż tylko lepsze prędkości transmisji danych” – powiedział raport CNAS. „Technologia komunikacyjna stanowi kanał społeczeństw, implikując przyszłą konkurencyjność gospodarczą, siłę militarną i wpływy geopolityczne.”

Wyścig geopolityczny o kolejną wielką rzecz w technologii telekomunikacyjnej, 6G, już się rozgrzewa, szczególnie między USA i Chinami, a Koreą, Bernardem Ku, szefem Telecom Technology Group w grupie konsultingowej Lumenci, powiedział Lifewire w e-mailu wywiad. 

„Dla rządu USA scrum dla 6G już się nasila, a eksploracja przyszłego użycia obronnego staje się do pewnego stopnia wyścigiem zbrojeń” – powiedział. „USA muszą dążyć do dominacji w 6G, aby utrzymać globalną potęgę na lądzie, pod powierzchnią morza, a nawet w kosmosie. Będzie to wymagało armii naukowców pracujących nad nim, aby pozostać konkurencyjnym.” 

Ku powiedział, że w przypadku firm stawka nie może być wyższa. „Pierwszy, który opracuje i opatentuje 6G, będzie największym zwycięzcą tego, co niektórzy nazywają kolejną rewolucją przemysłową” – dodał. „Wpłynie to nie tylko na świat smartfonów i komputerów, ale będzie miało również wpływ na znacznie więcej branż przemysłowych, w tym motoryzacyjny, AGD, produkcyjny, energetyczny i medyczny.”

6G może zasilać nową technologię

Jain powiedział, że prędkości 5G są przedsmakiem zaawansowanych aplikacji, takich jak X-Reality, komunikacja między maszynami, cyfrowe bliźniaki i komunikacja wideo 3D. Dodał jednak, że technologie te będą wymagały szybszych prędkości zapewnianych przez 6G.  Szybkość przepustowości 5G osiąga 20 gigabitów na sekundę, podczas gdy 6G będzie skalować do 1000 gigabajtów na sekundę.

„Wydajność tego rzędu wielkości nie jest możliwa do osiągnięcia na urządzeniach dla jednego użytkownika, takich jak zwłaszcza smartfony” – powiedział Jain. „Przetwarzanie będzie dystrybuowane na wielu urządzeniach w wszechobecnej sieci zdefiniowanej programowo.”

Two robotic arms in a lab being controlled by someone using a tablet.

Viaframe / Getty Images

Ku powiedział, że większość krajów nie doświadczyła jeszcze sieci 6G, ale szacunki sugerują, że połowa światowego ruchu danych w ciągu najbliższych pięciu lat nie będzie już wynikać z korzystania z niego. Zamiast tego dane będą wykorzystywane przez pojazdy, maszyny, liczniki, czujniki, przyrządy medyczne lub różne inne typy urządzeń sieciowych bez interakcji człowieka. 

„Dzięki ultraszybkim prędkościom terahercowym i minimalnemu czasowi reakcji 6G umożliwi opracowanie zaawansowanych technologii, takich jak w pełni zautomatyzowane samochody bez kierowcy i zdalne operacje, które ostatecznie przyniosą korzyści wszystkim” – dodał. 

Ku powiedział, że jednym z powodów, dla których 6G jest tak oczekiwany, jest fakt, że może on w końcu uczynić Internet przedmiotów (IoT) ze smartfonami i urządzeniami inteligentnego domu praktyczną codziennością. Naukowcy przewidują, że 6G położy nacisk na wyjątkowo wysoką przepustowość i niezawodność.

„Jeśli 5G umożliwi IoT, 6G zapewni optymalne wykorzystanie IoT”, powiedział Ku. „Internet 6G będzie natychmiast i stale dostępny, wpleciony dla wielu z nas w gobelin codziennego życia.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.