Aktualności

Chiwetel Ejiofor gra kosmitę o imieniu Faraday w zwiastunie Man Who Fell to Earth

Showtime wydało oficjalny zwiastun nadchodzącej nowej serii science fiction, The Man Who Fell to Earth, z udziałem Chiwetela Ejiofora jako kosmity, który przybywa na Ziemię w nadziei na uratowanie ludzi na swojej planecie. To odważny ruch, biorąc pod uwagę, że serial oparty jest na klasycznej powieści Waltera Tevisa z 1963 roku, która już zrodziła kultową adaptację filmową z udziałem gwiazdy rocka Davida Bowiego.

(Spoilery do powieści z 1963 r. I filmu z 1976 r. Poniżej.)

Powieść Tevisa opowiada o humanoidalnym kosmicie z planety Anthea, która cierpi z powodu poważnej suszy. Pod imieniem Thomas Jerome Newton kosmita podróżuje na Ziemię w nadziei, że przeniesie resztki swego ludu na naszą rozmoczoną kulę. Thomas opatentował kilka zaawansowanych technologii obcych ze swojej planety i zarabia fortunę, planując wykorzystać to bogactwo do budowy statków kosmicznych dla swojego ludu. Znajduje przyjaciela i sojusznika w techniku paliwowym o imieniu Nathan Bryce.

Thomas zarabia także na kobiecie o imieniu Betty Jo, chociaż nie odwzajemnia jej uczuć. To Betty Jo wprowadza go w seks i alkohol, a on uzależnia się od tego drugiego. W końcu Bryce odkrywa, że jego kumpel jest kosmitą i chociaż Thomas początkowo odczuwa ulgę, że ktoś zna jego sekret, CIA i FBI śledzą go od czasu jego przybycia na Ziemię. Jest uwięziony i poddawany wielu inwazyjnym testom, z których jeden na stałe go oślepia. Nie mogąc ukończyć swojej misji, Thomas nagrywa ostatnią wiadomość, którą należy przekazać na swojej planecie macierzystej, zanim w pełni podda się piciu.

The late David Bowie starred in the 1976 film adaptation.

Człowiek, który spadł na ziemię, jest tragedią egzystencjalnej samotności i alkoholizmu. Tak więc decyzja reżysera Nicolasa Roega o obsadzeniu gwiazdy rocka Davida Bowiego jako Thomasa w adaptacji filmu z 1976 roku była z perspektywy czasu inspirowana. Bowie miał już nieziemski, androgyniczny wygląd i był szczery w wywiadzie z 1983 roku na temat wdychania dobrych 10 gramów kokainy dziennie podczas kręcenia filmu: „Nie byłem z tej Ziemi w tym konkretnym czasie.„Film Roega podążał za podstawową fabułą powieści, jednocześnie nadając projektowi swój charakterystyczny akcent artystyczny, a film otrzymał głównie pozytywne recenzje po wydaniu. Jest teraz uważany za kultowy klasyk science fiction (nie bez powodu) i jeden z najlepszych dzieł Roega.

Opracowana i napisana przez Alexa Kurtzmana i Jenny Lumet, ta nowa adaptacja telewizyjna rozpoczęła się jako projekt dla Hulu, zanim przeniosła się do CBS All Access (który od tego czasu został wchłonięty przez Paramount +). Showtime wyemituje serię w USA, a Paramount + będzie ją nosił na arenie międzynarodowej. Zgodnie z oficjalnym dziennikiem „Człowiek, który spadł na ziemię, podąży za nową obcą postacią (Ejiofor), która przybywa na Ziemię w punkcie zwrotnym w ewolucji człowieka i musi skonfrontować się ze swoją przeszłością, aby określić naszą przyszłość.„

Chiwetel Ejiofor plays an alien named Faraday who comes to Earth—a departure from the source material.

Adaptacja telewizyjna wprowadza wyraźne odchylenia od materiału źródłowego, poczynając od postaci Ejiofora, kosmity o imieniu Faraday. Bill Nighy gra Thomasa Jerome’a Newtona, postać, w którą grał Bowie. (Nawet ma podobny kapelusz.) „Przyprowadziłem cię tutaj, aby dokończyć to, co zacząłem” – mówi Thomas Faradayowi, wskazując, że jest to kontynuacja zamiast prostej adaptacji. Ziemia znajduje się na tej samej trajektorii, co ich umierająca planeta. „W ten sposób wszyscy przetrwamy” – nalega Thomas. Ale wciąż są tacy, którzy woleliby zabrać kosmitów niż współpracować z nimi w celu zapewnienia sobie wzajemnie przetrwania.

Naomie Harris występuje w roli Justina Falls, opisanego jako „genialny naukowiec i inżynier, który musi podbić własne demony w wyścigu, aby uratować dwa światy.„Ma młodego syna, a ich związek z Faradayem wydaje się przypominać Dzień, w którym Ziemia wciąż stała. (To element prawdopodobnie zapożyczony z w dużej mierze zapomnianej wersji The Man Who Fell to Earth z 1987 roku.) W obsadzie znajduje się także Jimmi Simpson z Westworld jako Spencer Clay; Rob Delaney jako Hatch Flood; Sonya Cassidy jako Edie Flood; Joana Ribeiro jako Lisa Dominguez; Annelle Olaleye jako Molly Falls; Josh Herdman jako Terry; i Kate Mulgrew jako Drew Finch.

Bill Nighy plays an older version of Thomas Jerome Newton, the character once portrayed by David Bowie.

Człowiek, który spadł na ziemię, zadebiutuje 24 kwietnia 2022 r. W Showtime w USA i na Paramount + na arenie międzynarodowej.

Wyświetlanie obrazu przez YouTube / Showtime

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.